[vc_row][vc_column width=”2/3″][vc_column_text]

پلی اتیلن از انواع پلیمرهای گرمانرم می‌باشد.

بدین معنا که این ماده با رسیدن به نقطه ذوب خود به حالت مایع و با رسیدن به نقطه انجماد به حالت جامد تبدیل می‌شود.

پلی اتیلن سنتز شیمیایی اتیلن است که معمولا از ترکیب نفت خام و گازهای طبیعی به وجود می‌آید، و به اختصار (PE) نامیده می شود.

پلی‌اتیلن‌ها خانواده‌ای از گرمانرم‌ها می‌باشند که از طریق پلیمریزاسیون گاز اتیلن ( C2H4 ) بدست می‌آیند. از طریق کاتالیست و روش پلیمریزاسیون این ماده می‌توان خواص مختلفی همچون چگالی، بلورینگی، درجه شاخه‌ای و شبکه‌ای شدن ، وزن مولکولی و …. را در آنها کنترل کرد.

پلی اتیلن شامل ساختار بسیار ساده‌ای است، به طوری که ساده تر از تمام پلیمرهای تجاری است. یک مولکول پلی اتیلن زنجیر بلندی از اتم‌های کربن است که به هر اتم کربن دو اتم هیدروژن چسبیده ‌است.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_empty_space][vc_empty_space][vc_single_image image=”32545″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”32549″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]انواع پلی اتیلن :

طبقه‌بندی اتیلن‌ها بر اساس دانسیته آنها صورت می‌گیرد.

در مقدار دانسیته، اندازه زنجیر پلیمر و نوع و تعداد شاخه‌های موجود در زنجیر دخالت دارد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

HDPE یا پلی اتیلن سنگین چیست ؟

این پلی اتیلن دارای زنجیر پلیمری بدون شاخه است.

بنابراین نیروی بین مولكولی در زنجیره بالا و استحكام كششی آن بیشتر از بقیه پلی اتیلن‌ها است.

شرایط واكنش و نوع كاتالیزور مورد استفاده در تولید پلی اتیلن سنگین HDPE موثر است.

برای تولید پلی اتیلن بدون شاخه معمولاً از روش پلیمریزاسیون با كاتالیزور زیگلر ـ ناتا استفاده می‌شود.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]LDPE یا پلی اتیلن سبك چیست ؟

این پلی‌اتیلن دارای زنجیری شاخه دار است.

بنابراین زنجیرهای LDPE نمی‌توانند بخوبی با یكدیگر پیوند برقرار كنند، و دارای نیروی بین مولكولی ضعیف و استحكام كششی كمتری است.

این نوع پلی اتیلن معمولاً با روش پلیمریزاسیون رادیكالی تولید می‌شود.

از خصوصیات این پلیمر انعطاف پذیری و امكان تجزیه بوسیله میكرو ارگانی‌ها است.[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]LLDPE یا پلی اتیلن خطی با دانسیته پایین چیست ؟

این پلی اتیلن یك پلیمر خطی با تعدادی  شاخه‌های كوتاه است.

معمولاً از كوپلیمریزاسیون اتیلن با آلكن‌ها بلند زنجیر ایجاد می‌شود.

MDPE یا پلی اتیلن با دانستیه متوسط است.

معمولاً در تولید لوله‌های پلاستیكی و اتصالات لوله‌كشی استفاده می‌شود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_single_image image=”32592″ img_size=”500*500″ alignment=”center”][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_single_image image=”32585″ img_size=”full”][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_single_image image=”32563″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

کاربرد پلی اتیلن ها :

پلی اتیلن كاربرد فراوانی در تولید انواع لوازم پلاستیك مورد استفاده در آشپزخانه و صنایع غذایی دارد.

از LDPE در تولید ظروف پلاستیكی سبك و همچنین كیسه‌های پلاستیك، ظروف شیر و انواع وسایل پلاستیكی آشپزخانه كاربرد دارد.

در تولید لوله‌های پلاستیكی و اتصالات لوله‌كشی معمولاً از MDPE استفاده می‌كنند.

LLDPE بدلیل بالا بودن میزان انعطاف پذیری، در تهیه انواع لوله‌هایی با قابلیت خم شدن كاربرد دارد.

اخیرا پژوهش‌های فراوانی در تولید پلی اتیلن هایی با زنجیر بلند و دارای شاخه‌های كوتاه انجام شده است.

این پلی اتیلن‌ها در اصل HDPE با تعدادی شاخه‌های جانبی هستند، این پلی اتیلن‌ها تركیبی استحكام HDPE و انعطاف پذیری LDPE را دارد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]منابع:
انجمن ملی صنایع پلاستیک ایران

Dietrich Braun. روش های ساده برای شناسایی پلاستیک ها. ترجمه و تالیف:احمدعلی ساعت نیا[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row]